Megjelent a 2025-ös Kodály Zoltán Nemzetközi Zenei Verseny díjazottainak lemeze a Kodály Filharmonikusok közreműködésével
Megjelent a 2025-ös Kodály Zoltán Nemzetközi Zenei Verseny díjazottainak lemeze a Kodály Filharmonikusok közreműködésével
A Hungaroton gondozásában jelenik meg a Winners of Kodály Competition Debrecen – Brass 2025 című album, amely a 2025-ös Kodály Zoltán Nemzetközi Zenei Verseny legemlékezetesebb pillanatait örökíti meg. A versenyzők a lemezen végig a Kollár Imre vezette Kodály Filharmonikusok együttesével játszanak, a Böhme-mű előadásában pedig Szabó Marcell zongoraművész volt a szólista partnere.

A Kodály Zoltán Nemzetközi Zenei Verseny díjátadója (fotó: Kiss Lóránt)
A 2022-ben elindított Kodály Zoltán Nemzetközi Zenei Verseny néhány év alatt a nemzetközi klasszikus zenei élet egyik jelentős szakmai eseményévé vált. A 2025-ös megmérettetés középpontjában a rézfúvós hangszerek álltak: a világ 26 országából érkezett 110 fiatal művész jelentkezett a debreceni versenyre, amelynek zsűrijét a világhírű kürtművész, Marie-Luise Neunecker vezette.
Az album négy kivételes fiatal művész előadását mutatja be. A verseny első díjasa, a német Sandro Hirsch Henri Tomasi virtuóz trombitaversenyét szólaltatja meg, míg a brit Brendan Connellan Jiří Pauer Kürtversenyének előadójaként hallható. Mustafa Khalilov Ernest Bloch monumentális harsonaszimfóniáját játssza, a második helyezett és egyben a verseny legjobb magyar versenyzője, Vanyó Karsa pedig Oskar Böhme f-moll trombitaversenye mellett Szentpáli Roland Cover című kortárs művét is előadja.

A Kodály Zoltán Nemzetközi Zenei Verseny díjátadó gálakoncertje, zenekar: Kodály Filharmonikusok (fotó: Kiss Lóránt)

A Kodály Zoltán Nemzetközi Zenei Verseny díjátadó gálakoncertje, vezényel: Kollár Imre, a Kodály Filharmonikusok vezető karmestere (fotó: Kiss Lóránt)
A lemezen bemutatott produkciók nemcsak a fiatal művészek kiemelkedő teljesítményét dokumentálják, hanem a Kodály Filharmonikusok színvonalas előadását is rögzítik. A Böhme-versenymű felvételén Szabó Marcell zongoraművész működött közre.
A hangfelvételek 2025. július 12–13-án készültek a debreceni Kölcsey Központban. A kiadvány létrejöttét a Debreceni Egyetem, a Papageno, a Kodály Filharmónia és a JM Hungary támogatta. A hangzásért Osváth Zoltán hangmérnök és zenei rendező, valamint Dvorák Zsuzsa felelt.
A lemez megjelenése újabb fontos mérföldkő a Kodály Zoltán Nemzetközi Zenei Verseny történetében, és egyben annak a művészeti missziónak a folytatása, amely Debrecent az elmúlt években a nemzetközi zenei élet egyik meghatározó találkozóhelyévé tette. A verseny következő hangszeres kiadására 2027-ben kerül sor, amikor fiatal oboa-, fuvola- és klarinétművészek mérik össze tudásukat a cívisvárosban.










